Filologia włoska – studia stacjonarne I stopnia (licencjackie)
STUDIA STACJONARNE I STOPNIA
Nazwa kierunku:
Filologia włoska, studia I stopnia stacjonarne o profilu ogólnoakademickim.
Specjalności:
Filologia włoska specjalność:
– język włoski stosowany (nienauczycielska)
Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024:
Rozpoczęcie rejestracji: 1 czerwca 2023
Zakończenie rejestracji: 12 lipca 2023
Rozmowy kwalifikacyjne/egzaminy: od 13 do 14 lipca 2023
Ogłoszenie wyników: 14 lipca 2023
Wpisy na listę studentów: od 17 do 18 lipca 2023 w godzinach 10:00-13:00
Ogłoszenie listy rezerwowej: 18 lipca 2023
Wpisy na listę studentów z listy rezerwowej: od 20 do 21 lipca 2023 w godzinach 10:00-13:00
Krótko o kierunku i specjalnościach
Studia na kierunku filologia włoska to studia licencjackie (I stopnia), których program kształcenia trwa 3 lata (6 semestrów) i które kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Studia te odbywają się w trybie stacjonarnym.
Nauka języka włoskiego na kierunku filologia włoska odbywa się w formie wykładów i konwersatoriów i obejmuje praktyczną naukę języka włoskiego, literaturę i kulturę Włoch, zajęcia z językoznawstwa włoskiego i gramatyki opisowej, a także wykłady ogólnoakademickie.
Warunki rekrutacyjne :
Nowa matura: Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna) oraz z języka obcego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego) (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna).
Wynik z poziomu rozszerzonego przemnożony zostanie przez współczynnik 1,5.
Stara matura: Wynik egzaminu dojrzałości z języka polskiego – część pisemna oraz z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego) – część pisemna.
W przypadku braku oceny z egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego, ocenę zastępuje wynik rozmowy kwalifikacyjnej w wybranym języku obcym nowożytnym (angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim) na temat wylosowanego tekstu o tematyce kulturalnej lub społecznej; zakres kompetencji językowych właściwy dla poziomu B2 w klasyfikacji poziomów zaawansowania Rady Europy.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów posiada ogólną wiedzę o języku włoskim, literaturze i kulturze Włoch oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu. Legitymuje się znajomością języka obcego na poziomie biegłości C1 (wg ESOKJ Rady Europy) oraz drugiego języka obcego na poziomie B1. Posiada interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego.
Absolwent kierunku filologia włoska umie rozwiązywać proste problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje ogólne, a także uczestniczyć w pracy zespołowej.
Absolwent kierunku filologia włoska jest przygotowany do wykonywania zawodów w obszarze funkcjonowania korporacji międzynarodowych, firm turystycznych i przedsiębiorstw o różnym profilu, prowadzących działalność np. promocyjną, tłumaczeniową, wydawniczą, w środkach masowego przekazu, a także w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka, kultury, w zakresie tworzenia i przetwarzania danych, itp.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.
INFORMACJE DODATKOWE: https://www.up.krakow.pl/kandydat
REJESTRACJA ELEKTRONICZNA: https://rekrutacja-studia.up.krakow.pl/1/default.aspx